Primii pași în rugby

Prin promovarea rugby-tag-ului (rugby non-contact), proiectul și-a propus îmbogățirea ofertei de activități la ora de educație fizică și oferirea unei alternative sănătoase de petrecere a timpului liber în rândul elevilor de clasele V-VII din Prahova.

Într-un timp foarte scurt am reușit următoarele:

– să instruim profesori de educație fizică de la școli generale din 9 localități prahovene pentru a preda disciplina rugby-tag (rugby non-contact);

– peste 80 de elevi (băieți și fete) s-au antrenat și au format echipe de rugby-tag școlare timp de aproximativ 1 luna;

– cel puțin 15 copii au fost recrutati ca jucatori de rugby în cadrul CS Aurora Băicoi

– am organizat la Băicoi 1 competiție de rugby-tag unde au participat și echipele nou formate, în total evenimentul adunând peste 160 de copii din 14 școli.

Mai multe imagini AICI.

Perioada

Proiectul s-a desfășurat pe o perioadă de 2 luni, noiembrie și decembrie 2015.

Parteneri

Consiliul Județean Prahova

Unități de învățământ la nivelul claselor de V-VIII din Băicoi, Mislea, Florești, Măgureni, Filipeștii de Târg, Telega, Cocorăștii Colț, Poiana Câmpina, Cornu.